ZAMAK

ZAMAK

Metal bağlamında dünya üzerinde en çok pazarlanan ve kullanılan dördüncü madde olan çinko en çok kullanılan 27. elementtir. Zamak alaşımı da çonko, alüminyum, magnezyum ve bakır maddelerinden oluşan ve bol miktarda çinko içerdiğinden dolayı çinko alaşımı da denilen bir malzemedir.

1920'li yıllarda Amerika eyaletinde bulunan Zamak, adını Almanca çinko (Zink), alüminyum(Aluminium), magnezyum,(Magnesium) ve bakırın(Kupfer) baş harflarinden almıştır. Aynı zamanda son derece sağlam ve kopmaya, esnemeye, kırılmaya karşı dayanıklı bir alaşımdır. 

Zamak Yapısı

Türkiye'de üretimi oldukça yaygın olan ve dünyada Çin ve Hindistan taraflarında fazlasıyla görülen Zamak bileşenlerinin oranlarına göre Zamak 7 ve Zamak 12 gibi isimler de alabilir.

Bu isimler bir bakıma zamak yapısı hakkında da bilgi verir. Oranların belirtilmesi zamak alaşımı için ne kadar sert ve dayanıklı olduğunu gösterir.

Bundan dolayı zamak, darbelere karşı direnli, esnek ve fazlasıyla sağlam bir maddedir. Bunun yanı sıra enjeksiyon ve santrifüj yöntemleri sayesinde döküm makinelerinde çelik kapı ve model lastik ile birlikte sıvı hal, yaklaşık 400 derece olan zaman soğutularak üretilmektedir.

Zamak Avantajları Nelerdir?

Zamak genel anlamda çinko alaşımı olarak adlandırıldığı için sertliği ve dayanıklılığı ile dikkat çeker. Bir çok alanda yaygın olarak üretilen ve kullanılan zamak alaşımının avantajlarını şu şekilde sıralamak mümkün:

  • Yaşam süresinin uzunluğu,
  • Enerji maliyetinin düşük olması,
  • Kolay işlenebilme özelliği,
  • İnce kaplama özelliği,
  • Kıvılcımları önleme,
  • İşleyiş esnekliği,
  • Hassaslık toleransı,
  • Sağlam ve sert yapıda olması

Bu özelliklere sahip olan ve çeşitli avantajlar sunan zamak alaşımı dünya genelinde ve türkiyede fazlasıyla üretilmekte olup pazarlanmaktadır. 

Kullanım Alanları

Zamak alaşımı çinko, magnezyum, bakır gibi maddelerden üretildiği için daha çok sanayi ve endüstri sektörlerinde görülmektedir. Buna bağlı olarak otomotiv sektörü başta olmak üzere ev  eşyaları endüstrisi, hırdavat, fotoğraf makineleri, sinema makineleri, askeri malzemeler, elektronik cihazlar, oyuncaklar, hazır giyim sektörü, karbüratör, radyo ızgaraları gibi alanlarda ve buna benzer daha bir çok alanda daha kullanılmaktadır.

Yani görüldüğü gibi zamak alaşımı hayatımızın her alanında karşılaşacağımız ve bize çeşitli kolaylıklar, imkanlar sunan bir maddedir. Sertliği, dayanıklılığı ve esnekliği ile de ön plana çıkan maddeler arasındadır.